El Cuerpo (Ceset 2012)

Aslına bakarsanız İspanyol sineması denilince aklıma hep aşk üçgenleri, aldatılmacalar, üçüncü kişiler, kavgalar geliyordu hep. Taa ki El cuerpo’ya kadar. Bu film gerilim türü adı altında geçse de gerilimden çok gizem olarak adlandırmak daha doğru oldu fikrimce. Ne kadar dikkatli izlerseniz izleyin çözülmeyecek türden bir gizem.

Kurgu o kadar karışık, sahneler o kadar buhranlı ve karanlık ki şu yaz gününde büyük bir sıkıntı sahibi oldum filmi izlerken. Yalnızca çözülmeyeceğini anladıktan sonra rahata kavuşuyorsunuz, film akıp gidiyor çünkü, rahat izlenesi. Gerilim başladığı gibi devam ediyor. Yalnız filmin climax noktası son 10 dakika.

Bir film için genel olarak içinde bir gizem barındırdığı söylemek aslında çok da kabul edilebilir değil benim için. Şöyle ki; filme başlamadan paranoyak oluyorum pür dikkat kesilip kafamdaki senaryolardan dolayı bazen dikkatim dağılıyor. Dedektifçilik oynuyorum, benim dedektifçilik doğal olarak müfettiş gadget’tan hallice. Yalnız bu El Cuerpo için geçerli değil. Filme başlar başlamaz zaten anlıyorsunuz bir gizem selinin içinde olduğunuzu.

el-cuerpo-belen-rueda

Konusuna gelecek olursak özetle (çok fazla bahsetmenin doğru olduğunu düşünmüyorum bu seferlik ) orta yaşlı, mal varlığı çok fazla olan, bizlere kurnaz gösterilen bir bayan var. Mayka. Mayka cinayete kurban giderek öldürülür ne var ki ceset morgdan kaçırılmıştır. Kaçırılma ile beraber olayı araştıran polis memuru ‘Jaime’ bu işle canı gönülden ilgilenir. Cesedi bulmak, gizemi çözmek için oldukça kararlıdır. Bu doğrultuda Mayka’nın eşini olay mahalline çağırır ve sorgulamaya başlar. Olaylar böylece gelişir…

 • Son olarak gece geç bir saatte izlemenizi tavsiye ederim.
 • Tik tak!

  Facebook Yorumları

  Hakkında Gulmolla

  İlgilinizi Çekebilir

  Hacksaw Ridge; Biz ne yapmışız ki?

    Geçtiğimiz günlerde izleyebildim filmi. Sinemada izlenmesi gereken filmler vardır ya o da onlardan biri. …

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  *

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.