David Lynch: “Hikayelerin ızdırabı olmalı”

Bay Lynch, öfke probleminiz olduğu için transandantal meditasyon öğrendiniz mi?

Hayır. Öfke duyduğumu fark ettim. Çoğu kimsenin öfkesi var, ben onlardan biriydim. İnsanlar öfkeyi bazı insanlara yönlendirebilirler – ilk eşimle alırım. Neler oldu, ben meditasyon yapmaya başladım ve iki hafta sonra bana geldi ve “Neler oluyor” dedi. “Ne demek istiyorsun?” Dedim, “Ve o öfke nerede” diye sordu. O görmedi Artık. İnsanlar meditasyona başladıklarında çoğu zaman çevrelerindeki diğerleri gibi değişiklikleri görmezler. Çevrelerindeki diğerleri değişikliği fark ettiler.

O zaman neden meditasyon yapmaya başladın?

1973’te aldım. İnsanın aydınlanma alabileceği fikriydi. Beni delirtiyordu, çünkü beyinlerin yalnızca yüzde beş veya onunu kullandığımız duygusundasın. Bunun diğer kısmı ne için? Daha nasıl alırsınız ve en fazla neye sahip olursunuz? Birçok kişi meditasyonun koşuya benzediğini veya sahilde güneşin altında kalmış gibi olduğunu söyledi. Bu, meditasyonun ne olduğu hakkında büyük bir yanlış anlama olduğunu gösterir. Meditasyon, en derin yaşam seviyesine, aşkınlığa, mutlaka, bütünselliğe ve gerçekliğe kadar tüm yol boyunca gitmek için bir yoldur. Bunun için insan var.

Filmleriniz daha bilinçli bir şekilde yönlendirildiği için daha iyi bir sanatçı olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Bilmiyorum. Meditasyon yapmaya başladığınızda daha derin bir seviyede fikir toplayabilirsiniz. Sezgi büyür ve sezgi, bir sanatçının bir numaralı aracıdır – birlikte hissetmek ve düşünmek. Bir boyama üzerinde çalışırken, bildiğiniz gibi ve çok şey yapmaktan hoşlanırsınız. Filmlerle aynı şekilde. Çalışmanın keyfi artar, her şeyin keyfi artar. Fikirler akıyor ve hissetmesini sağlayacak bir his. Bunun ne olduğunu biliyorsun. Büyümekte olan bir bilgi birikimi. Gerçekten çok güzel.

Hala sık sık üzülüyor musun, ara sıra depresif misin?

Hala bir depresyon veya nefret dalgası yaşayabilirsiniz. Ve hepsi göreceli. Derecesi gittikçe azalıyor. Bu nedenle acı çekmeye başlar. İnsanoğlu acı çekmedi. Mutluluk doğamızdır. Mutlu olmamız gerekiyordu. Mutlulukla dolması tamamen mümkündür. Gerçek, derin mutluluk, çok uyanık, şeyleri yaparken mutluyuz. Ve işlerin yapılması, yaşamanın keyfi, bu mutluluk büyüdüğünde çok daha yoğun.

Bunun günlük hayatınızı nasıl etkilediği konusunda daha belirgin olabilir misiniz?

Hayatın olayları aynı kalır ancak onlarla nasıl geçindiğiniz kesinlikle daha iyiye gider. Dune filmindeki bu tecrübe beni bitirmiş olabilir. Çok korkunçtu. Filmlerimle bu kadar çok şey tespit ettim – ve sattığımı biliyordum – ve meditasyon beni uçurumdan atlamamı engelledi. Bir söz vardır: Dünyan olduğu gibi. Koyu yeşil kirli gözlük takabilirsiniz ve bu sizin için dünyadır. Veya içinde dalmaya başlarsınız ve saf mutluluk bilinç, yaratıcılık, istihbarat ve tüm bu faydalı şeyler sınırsız okyanus deneyimini yaşarsınız ve gül renkli gözlük takmaya başlarsınız. Ve dünya senin için böyle görünüyor. Ve daha da iyileşir.

Filmlerinizin koyu renkli gözlüklerle dünyaya baktığını söyleyebilirim. Neden?

Bir film izlediyseniz ve filmin başlangıcı barışçaysa, ortası barışçıl ve sonunda barışçıl – bu ne tür bir hikaye? Bir öykü anlatmak için kontrast ve çatışmaya ihtiyacınız var. Hikayelerin karanlık ve aydınlık, kargaşa, tüm bu şeyler olması gerekir. Ancak bu, film yapımcısının çektiği acıyı göstermek için acı çekmek zorunda olduğu anlamına gelmiyor. Hikayeler acı çekmeli, yaratıcısı değil.
İkiz Tepeler, Mavi Kadife, Fil Adam, Eraserhead, İç Mimarlık’ın sahneleri de dahil olmak üzere David Lynch’in kült filmlerine bir övgü.
Filmlerinden birinde nasıl bir fikir bir araya geliyor?

Tekneyi sürmek için fikirler hep söylüyorum. Fikirler büyük, büyük bir nimettir. Yakalamaya çalıştığınız şey bu – aşık olduğunuz bir fikir. Her ne zaman bir kitaptan ya da başka birinin senaryosundan film yapmıştım. Her şey bir anda gelmez, ancak parçacıklar gelir ve bu parçalar kendilerini bir senaryo haline getirir. Fikri yazıp bir sonraki fikir gelene kadar kaydedin ve fikirlerin çoğunluğu kendilerini bir senaryoda bulurlar – bu da organize fikirlerdir. Ardından gidip senaryoyu çekip düzenleyin ve sesleri ve müziği karıştırın. Bu bir süreçtir. Bir fikir daha soyut ve öylesine düz olmayan bir hikaye verebilir ve bazen size daha düz bir hikaye verir.

 

İkiz Tepeler, Mavi Kadife, Fil Adam, Eraserhead, Inland Empire sahneleri de dahil olmak üzere David Lynch’in kült filmlerine bir övgü.

 

Hangisini tercih edersin?

Her çeşit sinemayı severim. Hiçbir kural yok. Bazı soyut şeyler beni hiç harekete geçirmez ve bazıları beni deli gibi hareket ettirir. Bazı düz filmler benim için hiçbir şey yapmazken bazıları benim ateşimi hafifletir. Sinema da milyarlarca unsur var. Diyorlar ki, sinema, yedi sanatı bir araya getiriyor. Çok eksiksiz bir araçtır, bu nedenle fikirler yanınıza gelirse sizi başka yerlere gitmenizi engellememelidir. Sinema güçlü, özel, güzel bir orta.

Kendinize yönelttiğiniz filmler var mı?

Herkes kendi sesini bulmalıdır. Kopyalamayla ilgili değil. Ama Godard, Fellini ve Bergman benim kahramanlarımdı. Sunset Boulevard, Arka Cam, 8 ½, Jacques Tati’nin Amcam ya da Mösyö Hulot’un Tatili, Arka Cam, tüm Kubrick filmleri, Fellini’nin tüm filmleri, muhtemelen Bergman’ın tüm filmleri – ilham kaynağı olan çok sayıda harika filmler olmuştur.

Bu filmleri bilinçaltında eserinizi etkiledi mi? Örneğin Blue Velvet’te röntgencilik kavramının Arka Camdan etkilentiği söylenebilir.

Bunun doğru olup olmadığını bilmiyorum. 110 ya da daha fazla sinema yılı var ve daha önce gelmiş bir şeyle karşılaştırılamayan bir film yapmak bizim için imkânsız. Benim için Blue Velvet Blue Velvet, Arka Cam ise Arka Pencere. Sunset Bulvarı’nın veya Arka Cam’ın bir fikri benim için yarattığını söyleyebilirsiniz, ancak bunları sevsem de onlardan esinlenildiği halde hayat 7/24 filmidir. Fikirler her zaman bundan çıkar. Fikirleri uyandıran bir sinema olduğunu söylemek zor. Hepsi. Çevresinde yüzlerce milyondan fazla fikir var, onları yakalamak zorundasınız ..

Facebook Yorumları

İlgilinizi Çekebilir

Martin Scorsese: Sinema Öldü

Martin Scorsese’nin Manhattan ofisi, kordonlu Kano Üstü Kulesinin birkaç blok ötesinde bir orta yerleşim binasında, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.