Zaman Kavramı Değişirse

Dört uzun metrajlı filme yönetmenlik yapmış olan Meksika asıllı Alejandro González Iñárritu adlı bu kıskanılası beyefendi her bir filminde zaman algınızla oynamayı hedef edinmiştir. Asıl soru bence; geçmişte varlığını, meydana geldiğini unuttuğunuz eşyalar, olaylar hayatlarınızı ne ölçüde etkileyebilir? İşte tam burada onların yönlendirici  etkilerini,beyinlerimizi fikir üretmeye itecek şekilde işlemiş yönetmenimiz.

1: Amores Perros (Paramparça Aşklar ve Köpekler)

Meksikada yaşamını süren birbirinden farklı 3 hayatın küçük ortak noktaları aracılığıyla karşılaşmaları söz konusu bu filmde. Bu karşılaşma sırasında; insanların, insanların yönlendirmesiyle hayvanların her duruma elden bir şey gelmeksizin nasıl alışabilme yeteneği olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Dört yıl sonra “Motorsiklet Günlüğü’nde” karşılaştığımız Gael Garcia Bernal’in dikkatinizi çekme yeteneğinin çok yüksek olduğunu söylememek büyük eksiklik olur-du.

amore_perros

2: 21 Grams (21 Gram)

Sean Penn’le tanıştığım bu filmde de aynı şekilde düzenli bir zaman dilimi beklentiniz olmadan izlemeye başlamanızı öncelikli olarak tavsiye edebilirim,kesişen  hayatlara tekrar kendinizi hazırlamayı da.. Geçmiş-gelecek geçişleri bakış açınızı genişletecek, en ufak bir detayı kaçırmama bilinci uyandıracaktır aynı zamanda.

21 Gram denildi mi bu sarsıcı replikler hatırlatılmadan geçilmez derler bir de, filmin adının neden “21 Gram” olduğu hakkında da rahatça fikir üretmenize yardımcı olurlar aynı zamanda;

Kaç hayat yaşıyoruz?
Kaç kez ölüyoruz?
Ölüm anında 21 gram kaybettiğimiz söyleniyor.
21 grama ne sığar?
Ne kadarı kaybolur?
21 gram ne zaman kaybolur?
Ne kadar onunla gider?
Geriye ne kadarı kalır?
21 gram.. Beş madeni paranın ağırlığı, bir kuşun, bir çikolata parçasının…
21 gram ne kadar çeker?
Ne kadar?

Yine bir 4 yol kavşağında
Kopan, birleşen hayatlar
Paramparça hayatlar, aşklar, duygular
Ölürken 21 gram kaybediliyormuş.
Peki hayatta kalanın vicdan azabı kaç bin ton?
Küçük kızın gözüne değen bakışlarını ölçecek birim sistemi var mı?
Hayat devam ediyor mu yoksa hayatlar hayat devam ederken bitiyor mu?
İşte bütün mesele bu…

21-grams

3: Babel (Babel)

Bir tüfek, üç aile, kültür çatışması; Fas, ABD, Japonya, “Çarpışma” ve Brad Pitt denildikten sonra geriye film sonrası o hissettiklerin kalıyor.

babel-movie

4) Biutfiul

“Biutfiul” Beautiful değil. Hayır İspanyolca ile alakası yok, sadece bağırıyor film hayat senin sandığın kadar “Beautiful” değil diye! Yandan yemişi işte biraz “Biutfiul”. Bilinen güzellikleri değil de bilinmeyen çirkinlikleri söz konusu şehrin; Barselona’nın.

Dünyanın her yerinde insanların ne kadar “aynı” çirkinliklere sahip olduğunu görmen için, sağlam bir baba rolünde olan Javier Bardem için, babalığa dair görüş açını genişletebilmek için ve en önemlisi de yaşamanın, “insan” olmanın zor iş olduğunu sen de düşündüğün için gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim bu sağlam filmi.

biutfiul-javier

Facebook Yorumları

İlgilinizi Çekebilir

Hacksaw Ridge; Biz ne yapmışız ki?

  Geçtiğimiz günlerde izleyebildim filmi. Sinemada izlenmesi gereken filmler vardır ya o da onlardan biri. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.