Uluslararası Zeugma Film Festivali

Uluslararası Zeugma Film Festivali Gaziantep’te, 22 – 27 Aralık tarihleri arasında yapılacak. Uluslararası Zeugma Film Festivali, bu yıl da, son bir yılın en nitelikli yerli ve yabancı filmlerini Gaziantep’te sanatseverlerle buluşturuyor. Programındaki filmlerin niteliği ve çeşitliliğiyle öne çıkan festival, bu yıl sinemaseverlere 100’e yakın filmin yanı sıra usta sinemacıların katılacağı söyleşilerle dolu bir hafta sunuyor.

Festival Açılış Töreni
Festivalin, 22 Aralık Saat 18:30’da Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde yapılacak olan ödül töreniyle açılacak. Her yıl Türkiye sinemasına katkılarından dolayı verilen, ‘Yaşamboyu Onur Ödülü’ne bu yıl da, Şerif Sezer, Eşref Kolçak, Çetin Tunca ve Hüseyin Kuzu’nun taktim edilecek. Bir arda yaşam ve barış için şarkı söyleyen ‘Haneen Suriyeli Kadınlar Korosu’ bir müzik dinletisi verecek.
23 Aralık çarşamba günü ise “Geniş Aile” filminin gösterimi sonrasında film oyuncuları Bülent Çolak ve Ahmet Sarsılmaz’ın katılacağı bir söyleşi gerçekleştirilecek. Festival boyunca, gösterilen filmlerden sonra filmlerin yönetmen ve oyuncuların katılımıyla seyircilerle söyleşiler yapılacak.

İKSV ve Kırkayak Kültür işbirliğiyle 14. Filmekimi seçkisi Gaziantep’te
Sinemaseverler bu yıl İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) tarafından gerçekleştirilen Filmekimi seçkisi festival içerisindeki programlarda seyirciyle buluşuyor. Filmekimi, Zeugma Film Festivali’nin de yabancı film programını üstlenecek. Filmekimi, Zeugma Film Festivali ve Kırkayak Kültür Merkezi işbirliğiyle yapılacak gösterimler, 14. Filmekimi paralelinde düzenlenecek.
Festival kapsamında Fransız Kültür Merkezi ve İKSV’nın desteklediği 12 yabancı uzun metrajlı film Gaziantepli sinemaseverleri bekliyor. Ayrıca 11 yerli yapım uzun metrajlı film, yönetmen ve oyuncularıyla Gazianteplilerle buluşacak.

Belgesel Filmler
Festivalin “Belgesel Filmler” bölümü ulusal ve uluslararası belgesellerle de zenginleştirilmiş farklı temalarda 16 belgeseli kapsıyor. Bu bölümde ki pek çok belgeselin Türkiye’de ki, ilk gösterimleri, yönetmenlerinin katılımıyla yapılacak.

Kısa Filmler
Bu bölümde, Gaziantep Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü öğrencileri tarafından çekilen “Birşeyler Birşeyler Olur Okulu” seçkisi, Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi “Hisar Kısa Film Seçkisi ve Vicdan Filmleri “Film Seçkisi”, Akdeniz Üniversitesi Antalya Film Ekibi kısa film seçkisi, olmak üzere 50’yi aşkın kısa filminin seyirciyle buluşması sağlanacak.

Genç Sinemacılar Festivalde
Festival bu yıl da sinema sanatının en özgün ve nitelikli eserlerini bir araya getiriyor, yerelle evrenselin tüm renklerinin beyaz perdede bir araya geldiği, sinema salonlarında seyirciyle buluştuğu “Sinema bir şenliktir” şiarı ve konseptiyle hazırlandı.
Festivalin en özgün yönlerinden biri Gaziantep Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü “Birşeyler Birşeyler Olur” okulu öğrencilerinin çektikleri filmlerden oluşan bir seçkiyi de ilk kez seyirciyle buluşturuyor olması. Bu toprakların kültürel renklerini beyaz perdeye taşıyan, “Birşeyler Birşeyler Olur” okulunun genç sinemacıları, kendine özgü üslup ve içerikleriyle, kendi sesleriyle ve ürettikleri belgesel ve kısa filmlerle festivalde seyirciyle buluşacaklar.

Ustalar ve Öğrenciler Bir Araya geliyor
Uluslararası Zeugma Film Festivali’nin bu yıl ki bir diğer bölümü, Gaziantep Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü “Birşeyler Birşeyler Olur” okulu ile Kırkayak Kültür tarafından ortak düzenlenecek olan, “Birşeyler Birşeyler Olur” Sinema Atölyeleri olacak. Türkiye Sinemasının kendi alanındaki efsane isimleri Çetin Tunca Görüntü Yönetmenliği Atölyesi, Hüseyin Kuzu Senaryo Atölyesi ve Süleyman Gündüz Fotoğraf Atölyeleri okulun öğrencilerini ustalarla buluşturacak.
Festivalin konukları arasında Şerif Sezer, Eşref Kolçak, Çetin Tunca ve Hüseyin Kuzu, Süleyman Gündüz, Özcan Alper, Bülent Çolak, Ahmet Sarsılmaz, Faruk Hacıhafızoğlu, Emine Emel Balcı, Kıvılcım Akay, Kibar Dağlayan Yiğit, Mehmet Ali Arslan, Selamo Ari, Kader Çetintaş, Esra Nur gibi oyuncu, yönetmen ve sanatçılar, sinema eleştirmeni ve medya mensupları bulunuyor.
Sanatseverler festivale dair bütün bilgileri Kırkayak Kültür ve Gaziantep Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden edinebilirler.

Uluslararası Zeugma Film Festivali film gösterimleri 23 Aralık Çarşamba günü itibaren Gaziantep Prestige Sinemaları ve Gaziantep Üniversitesi Cep Sinemasında gösterimlere başlıyor.

Facebook Yorumları

İlgilinizi Çekebilir

Dune Filmine Ait İlk Görseller Yayınlandı.

Frank Herbert’in kaleme aldığı 1965-1985 yılları arasında ve altı farklı kitap serisinden oluşan Dune romanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.