Tarantino dava açtı !

Gawker Media sitesinde daha önce Tarantino’nun son projesi olan The Hateful Eight’in senaryosunu menajerler yoluyla elde etmiş ve sitede yayınlamıştı. Bunun üzerine Tarantino film çekim işlemlerini başlamadan iptal etmiş ve yapım şirketlerine olan güveninin sarsıldığını söylemişti. Şimdi ise Tarantino’nun Gawker Media’ya sitesinde yayınladığı izinsiz senaryo için dava açtığı öğrenildi.  Tarantino sadece senaryoyu güvenilir dostlarıyla paylaştığını vurgulayarak senaryonun nasıl ve neden sızdırıldığını anlamış değilim dedi.
Bunun üzerine Gawker Media açıklama yapma gereği duymuş ve sitesinde Tarantino’nun son senaryosunu asla sızdırmadıklarını duyurmuştu. Senaryonun internet üzerinde sadece bağımsız olan ve tüm film yapımcılarının kol gezdiği senaryo veritabanı sitesi Scribd ve Anonfiles tarafından her nasılsa yayınlandığını belirttiler. ( Ancak senaryo bazı kişiler veya bizler ulaşana kadar kaldırılmıştı )
Ancak daha sonra öyle ki Tarantino’nun senaryosunun internette yayınlanması istediğini söylemişlerdi ayrıca Gawker Tarantino’nun şöyle dediğinide duyurdu ; 

“Senaryonun bazı kişiler tarafından gözlemlendiğini, indirildiğini ve incelendiği gerçeği hoşuma gidiyor. Dürüstçe söylemek gerekirse bir başka yol hoşuma gitmezdi . İnsanların benim boktan işlerimi beğenmesi, sevmesi ve onları okuması hoşuma gider.”

Bu iddia bir anda o şöyle demişti bu şöyle demişti kavgasına dönüştü. Gawker teknik olarak hiç bir şekilde senaryonun sızdırılmadığını iddia ederek işten sıyrılmaya çalıştı. Kendileri direkt olarak yayınlamadığı gibi sadece senaryoya başka siteler üzerinden ulaşabilecek link yayınladıklarını söylediler.  Bizim telif hakkı ihlali için dava yememiz asla mümkün değildir zira sadece haber niteliğinde paylaşım yaptık diye belirttiler.

“İftira Holywood’da ki insanların ne konuştuğu ile alakalı.. …Tarantino’nun daha önceden başlattığı senaryo internet üzerinde bulundurulmuş ve bu sitelere ulaşım haberlerimiz bizim rutin ve sıradan işlerimizden bir tanesiydi. İnsanların merak ettiği şeyler hakkında haberler yapmak bizim görevimiz.”

Şimdi olayların karara bağlanması mahkeme salonlarında belli olacak.  Bu gerçekten riskli bir durum mu ? Tarantino gibi film yapımcıları gelecek projeler hakkında haber yapan web sitelerine güveniyor ve bu iftiraya göre ( Gawker ) gerçek senaryoyu asla yayınlamadıklarını ve kopya hallerine ulaşımı linklerle haber yaptıklarını söylüyorlar.
Mahkemenin ne karar vereceği şimdiden merak konusu. Senaryoyu yayımladığı için kapatılması beklenen bir çok site var.. Gerçek şu ki bazen stüdyolar ve film yapımcıları senaryoları bir şekilde sızdırıp film çekilmeye başlamadan önce izleyici yorumlarını önceden mi alıyorlar ?  Eğer öyleyse bu işlerin önüne kanunen engel koyulursa gelecekte hangi metodu kullanıp senaryonun değerliliği açısından araştırma yapılabilecek ?
Facebook Yorumları

İlgilinizi Çekebilir

Yeni Testere Filmi Jigsaw’tan İlk Fragman Yayınlandı

Bugüne kadar yedi filmi çıkan ve sinema tarihinin en başarılı korku serileri arasında yer alan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.