Özel Nymphomaniac Röportajı

lars-von-trier
Lars von trier filmin 2 sürümüyle oldukça mutlu. Louise Vesth’in filmin kurgucusu Molly ile filmin hemen çıkmadan önce yaptığı bu özel röpotajı sizler için Türkçe yayınlıyoruz. Lars Von Trier, Nymphomaniac’ı 2 sürüm halinde yayınlamayı düşünüyordu ve bunu yapacak. Daha kısa 4 saatlik versiyon Danimarka’da Noel zamanı kapsamında yayınlanacak iken diğer bölgeler filmin 2014’ün ilk çeyreğinde çıkması beklenmekte. Dahası filmin 5.5 saat uzunluğundaki daha müstehcen yönetmen kesimi olmayan versiyon ise normal yayınlanma süresinden bir kaç ay sonra açığa çıkacak.

Vesth bu röportajın tamamı ile onun iradesi dışında yapıldığını sözlerine ekliyor. Lars’ın filmi bu şekilde sürmesi onu açıkça mutlu ediyor. Bazı sanatsal sebeplerle filmin uzun sürümüne sahibiz fakat dağıtım sorunları nedeniyle ki onunda filmin daha farklı çeşitli bölgelerde gösterimini istemesi sebebiyle dağıtım şirketlerinin isteklerini göz ardı edemiyor.

En başından beri filmi bu şekilde yapmak istediğini belirten belirten Lars eğer filmi tek versiyonda yapsaydım daha fazla fedakarlık ve çeşitli bölgelerde dağıtım şirketlerinin sansürü ile karşılaşırdım. Bu da filme bir felaket olurdu.

2. VERSİYON
Geniş dünya halkının bu filmi görebilmesi için tek yol buydu. Dağıtım şirketleriyle olan sorunu gidermek için 2. versiyona ihtiyaç duyduk. En başından beri filmi 2 kısım halinde yapmayı düşünen Lars şöyle diyor;
4 saatlik versiyon 2 saat arayla 2 kısımdan oluşmakta. Daha müstehcen olan versiyon ise bir kısmı 2 saat diğer kısmı 2.5-3 saat olmak üzere ayrıldı.
Kısa versiyon tüm dünyada dağıtıma girecekken o esnada uzun versiyonun dağıtımı için elimizden geleni yapacağız.
Molly filmin içeriğine hitaben ise;
Kısa olan versiyon kurgu sansürü ile düzenlenmiştir. Close-up tekniği ile müstehcen sahneleri göstermeme gibi (en azından açıkça) bir yol buldum.

Close-up : Filmin görüntülerini kurgu esnasında digital zoomlama ile bazı karelerin gösterilmemesi.. veya filmin çekimi esnasında karakterlerin müstehcen yerlerinin görülmemesi üzerine daha farklı yerlere odaklama yapılması.
Nordisk filmi Danimarka’da 15 yaş üstü diye dağıtıyor.. öyle bekliyoruz.. ancak hatta kısa versiyon ABD’deki dağtım şirketi Magnolia onu daha derecelendirememiş veya en kötü ancak ABD’de +17 bekliyoruz. Trustnordisk ise filmi neredeyse tüm dünyaya sattı !

Uzun Versiyon
En başından beri ben uzun versiyonun dağıtılması için uğraş gösteriyorum hala öyle yapıyorum. Dağıtım şirketleride bunu istiyor ancak dağıtım şirketleri biz bu filmi nasıl sansürsüz koyacağız diye kendileri  düşünmek zorundadır.
Filmin kurgusu yine aynı şekilde Melankoli’nin kurgucusu Molly Margene Stansgaard tarafından yapılmakta 2012’nin sonlarında kurguya giren film hala kurguda kendisi şu an son rütuşleri yapıyor.

Molly ayrıca şunuda vurguluyor;
Filmin 2 versiyonundan herhangi birisinin temiz bir görüşe veya yorumlanabilir olması çok önemli.. Biz Lars’ın emin veya tatmin olamadığı bir şey göndermek istemiyoruz.

Tüm zamanların filmi!
Bana göre bu film tüm zamanların filmidir.. dünyada olan bir çok şeyi tartışmakta göz önüne getirmekte cinsellik,ilişkiler,din,sanat ve müzik ayrıca doğa ve medeniyet bu filmde. Bana göre Lars yine işini yaptı aktörler ve aktristler ise inanılmazlardı.

Dağıtım Kampanyaları
Lars pazarlama için çok iyi bir markadır. Bu filmde bir çok unsur ve görüşler var.
Dikkat edersiniz ki Lars’ın önceki filmlerinde resimler ve posterler çok arka plandaydı ve gizliydi.. bu kez tam tersine afişleri ön planda tuttuk. Baktığınızda tüm karakterlerin açıkça orgazm hallerini afişledik.

Aralık sonlarında aktörlerle bir röportaj olacak ama biliyorsunuz ki Lars artık hiç bir şekilde röportaj yapmayacağını açıkladı. Daha sonra yine Aralık ayında eleştirmenler için bir gösterim olacak.

Film hakkında kısa teaserlar, resimler ve afişleri yine önceki filmlerinin aksine web sitesinde bulabilceksiniz. Resmi web sitesi : Nymphomaniac The Movie

Facebook Yorumları

İlgilinizi Çekebilir

Yeni Testere Filmi Jigsaw’tan İlk Fragman Yayınlandı

Bugüne kadar yedi filmi çıkan ve sinema tarihinin en başarılı korku serileri arasında yer alan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.