Knock Knock

Hiç bir kadın masum değildir!

Öyle midir? Bilemem ama dünya genelinde erkek egemen toplumda yetiştiğimiz için sinemada şiddet meselesi de sürekli erkekler üzerinden ilerlemiştir. Genelde kadınlar şiddete maruz kalırken erkekler uygulayanlar olmuştur ama Eli Roth durumu tersine çeviriyor. Her ne kadar bir kadından şiddet beklemeniz çok düşük bir olasılıkla ilerlese de bu filmi karmaşık duygular içerisinde “yapamaz” “edemez” gibi düşüncelerle ne olacağını merak ederek izliyorsunuz.

Eski günlere nazaran meşgul zamanlardan dolayı az film izleyebilme şansı yakalamama rağmen bir haftada iki Eli Roth filmi izledim. Kendisi eşi Lorenzo Izzo’nun oyunculuğunu da iyi kullandığı “The Green Inferno” ve “Knock Knock” la bana uzun bir aradan sonra iyi geldi.

Tarantino’nun yakın arkadaşlarından olan Eli Roth’u oyunculuğu ile tanısakta kendi hikayelerini filme dökme şansı bulduğunda filmlerinde kesinlikle Tarantino’nun arkadaşı olmadığını bilseniz bile izlediğiniz kareler size kesinlikle onu anımsatacak. İki arkadaş birbirinden çok etkilenmiş anlaşılan. Evet Tarantino gibi ortaya kan bir kova dolusu kan dökmekten geri kalmıyor Eli Roth. Onun hakkında ilginç olan şey kesinlikle filmlerinde tekrar tekrar sabit bir biçimde etrafında ne olup bittiğini anlamaya çalışan film kahramanlarının hazin tecrüberini acımasız açıklıkta görmemiz. Cabin Fever, Hostel ve Green Inferno bunlara çok iyi örnek iken Knock Knock yine aynı konsepti daha hafif ama bence daha derin işliyor.

Bence hikaye olarak da anlatım olarak da Eli Roth’un en iyisi olmuş diyebilirim. Film tek mekanda geçiyor. Şunu çok iyi bilin, eğer film tek bir mekanda geçiyorsa bu çok cesaretli bir karardır. Bir filmin tek bir mekanda geçmesinin sebebi hikayenin akıcı ve izleyici belirsiz konsepte sahip olmasıdır. Tıpkı The Man From Earth gibi tek mekanda geçen filmler her zaman daha fazla merak uyandırıcı ve kuvvetli hikayesi ile çekici olmuştur. Eli Roth’un genel teması olan bir anda güvende ve akışında giden hayatınızın ne olduğunu anlamadan parçalanması süreci bu filmde daha acımasız ilerliyor diyebilirim ve bu adam bunu zevkle yapıyor.

knock-knock-movie3

Babalar günü haftasında Evan’ın ailesi haftasonu plaja gitmek için plan yapıyorlar ama Evan iş yoğunluğu sebebiyle onlara eşlik edemeyip evde çalışmak zorunda kalıyor. Yağmurlu bir gece ilerlerken Evan’ın kapısı hiç ummadık iki misafir tarafından çalınıyor. İki güzel bayanı önünde sırılsıklam bulan Evan ilk önce nereden geldiklerini ve yardıma gerçekten ihtiyacı olup olmadıklarını anlamaya çalışsa da bu ikilemi fazla uzun sürmüyor ama içindeki o kuşkuyu her zaman hissedebileceğimiz ruh haliyle bayanlara yardım etmeye karar veriyor ve onları içeri davet ediyor. Yaptığı hata ise sırılsıklam kıyafetlerini Uber Taksi gelene kadar kurulama makinasında kurulamak. Bu iyi niyetin Evan’a fazlasıyla pahalıya mal olacağını tahmin etmek çok zor olmasa gerek. Evan’ı Keanu Reeves canlandırırken daha önce John Wick’te izlediğimiz o muhteşem ajan hadi onu bırakın sürekli “Neo” seçilmiş kişi olarak anımsayacağımız Reeves bu sefer Evan olarak iki bayan karşısındaki aciziyetini ve çaresizliğini ağzınız açık şekilde izleyeceğinizden şüphem yok. Zira sürekli etkili ve işini bitiren kahramanları canlandıran Reeves içinde zorlayıcı bir rol olsa gerek bu filmde o yüzden Reeves’a pek ısınamadığımı söylemem gerek.

knock-girls

Evan karakteriyle filme oldukça mutlu bir giriş yapan Reeves’in babalar günü haftasının verdiği heyecanla çocuklarıyla ve karısıyla içten sıcak ve sevgi dolu muhabbetlerine şahit oluyoruz. Her ne kadar karısıyla arasında bir gerginlik olduğunu sezses isede bunun büyük bir mesele olmadığını anlamak güç olmuyor. Herneyse devam edecek olursak kızların içeri adım attığından beri Roth’un imgelediği tek birşey var. Evan kızlarla konuşurken kızların garip ve anlaşılmaz küstahlıktaki konuşmaları esnasında onlarla olan sınırını koruması ve sürekli yer değiştiriyor olması bunun sebebi kızlarında sürekli onu çevreleyip köşeye sıkıştırma ve baştan çıkarma isteklerini sezmiş olması. Kızların ilgisi Evan’ın hoşuna gitsede sınırlarını biliyor ve zaman zaman bunu kendine hatırlatmaktan vazgeçmiyor. Roth bu anları sinematografi ile bizlere çok iyi gösterirken Evan’ın sürekli yer değiştirmesi ufak bir kovalamacanın heyecanına bizi sokuyor. Evet aslında şu ana kadar bize filmin sorduğu soru şu çok açık bir şekilde; “Evli bir adam fırsatını bulursa 20’li yaşlardaki bu iki kızın seks teklifini geri çevirir miydi?” Zor ve baş döndürücü bir soru. Evet bu sorunun cevabını çok iyi biliyoruz. Kadınlar olmadığı gibi hiç birimiz masum değiliz.

Filmin başından sonuna kadar şunu da çok iyi anlıyoruz aslında. Bir soru daha; “Neden hep erkekler aldatan olmak zorunda?” veya “Neden hep erkekler aldatan türünün stereotype’i olmak zorunda?” Bizler (erkekler) sadakat ve vefa yoksunu muyuz?  Diğer bir önemli nokta da şu Roth bizlere bir şeyi çok iyi hatırlatıyor. Erkek ve Kadın kendine has özel güçlere sahiptir ve bunlar farklı yollarla istismar etmek için kullanılabilir. Filmdeki bu kızlar aslında asla sıradan korku ve gerilim filmlerindeki kötü karakterlerin bayana dönüşümü değiller. Yaptıkları tek şey erkeğin gücünü etkisiz hale getirme ve belli seçtikleri kişileri cezalandırmaları (aile babaları). Kızlar her erkeğin aynı davranışlarda bulunacağını düşünüyor ve oyunlarını bunun üzerinde oynuyorlar.

knock-knock-movie2

Sonuç olarak bu tarz filmlerin günümüz modern hayatının çok zor olan cinsel manzarasını kucaklamaya çalışmasını görmek beni mutlu etti tabi bunu Eli Roth yaptıysa bu da ayrı bir keyif. Devamının geleceğini umarak sizlere iyi seyirler.

Facebook Yorumları

İlgilinizi Çekebilir

Türk Komedi Sinemasının Gelişim Süreci

Komedi türü sinemadaki en eski türlerdendir. Günümüzde de en çok izlenen türler arasındadır. Türk sineması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.