Hacksaw Ridge; Biz ne yapmışız ki?

hacksaw ridge ile ilgili görsel sonucu

 

hacksaw ridge ile ilgili görsel sonucuGeçtiğimiz günlerde izleyebildim filmi. Sinemada izlenmesi gereken filmler vardır ya o da onlardan biri. Olaya dalmadan size şunu söyleyebilirim Mel Gibson’un yönetmenlik kariyerindeki en dokunaklı ve başarılı filmi olmuş. Kendisinin iyi bir hristiyan olması bu kez de 2. dünya savaşını inanç ilkelerine sadık bir er ama daha sonra kahraman olan Desmond Doss’un gözünden aktarmış. Vicdani retçi olan Desmond Doss yine de vatanı için hizmet vermek istediğini ancak bunu silahsız yapmak istemesi üzerine filmin aslında odak noktası oluşuyor. Her ne kadar filmin sonlarına doğru geldiğimizde savaş sahnelerinin görselliği, gerçekçiliği ve atmosferi  Er Ryan’ı Kurtarmak filmiyle bire bir yarışsa da film savaşın başka bir yönünü ortaya koyuyor.. İyi bir Tanrı ve Din inancına sahip inançsal ilkelerinde taviz vermeyen Desmond Doss’un sözleriyle .

” With the world so set on tearing itself apart, it don’t seem like such a bad thing to me to. want to put a little bit of it back together”

Dünya kendi kendini parçalamaya ve yok etmeye bu kadar şartlanmışken, biraz olsada dağılan parçaları tekrar yerine koymak kötü bir fikir değil.

 

Yani evet Desmond savaşa adam öldürmeye değil, kurtarmaya gidiyor.  Sonuç olarak filmden sonra ben düşündüm ” Biz ne yapmışız ki?”.. hayır hayır.. hikayeyi kastetmiyorum.. bizleri kastediyorum. Bu filmi izledikten sonra biz ne yapmışız ki diyorum.

Film hakkında yazılabilecek çok şey var ama aslında söylenmemesi gerek zira gözler görmeli kulaklar duymalı bu yapımı. Er Ryan’ı Kurtarmak filminden beri açıkçası böyle bir yapıma hasret kalan sinema severler için çok iddialı bir yapım gelmiş. Göreceksiniz.. nitekim bence akademi ödülleri için çok kuvvetli bir aday. İkinci dünya savaşının Japonya-Amerika çatışması üzerinden gösteren çok fazla yapım yoktur açıkçası. Meşhur Pearl Harbor istilasından sonra belkide en kanlısı olan bu Hacksaw Ridge çıkartmasının (Normandiya Çıkartması bir yana) vahşetini, dramasını, insanlık ayıbını, her zerre duygusunu tüm çıplaklığı ile gözlerinize seriyor. Film hakkında çok fazla şey söylemek istemiyorum çünkü bu yazıyı yazmak istememin ana sebebine geçmek istiyorum.

Biz ne yapmışız ki?

Kuşkusuz şimdiye kadar Holywood yapımı olarak bir çok savaş filmleri izledik, etkilendik, hatta hüzünlendik. İsmini saymak istemediğim sizinde hatırlayacağınız bir çok film. Hacksaw Ridge filmini izledikten sonra geçmişten bu yana bir bağımsız sinemacı olarak ve aynı zamanda izleyici olarak içimde ukde kalan bir acıyı tekrar yaşattı bana. Bu filmi seyrettikten sonra Biz ne yapmışız ki? dedim tekrar içimden.

Holywood son zamanlarda hikaye ve senaryo sıkıntısı çekiyor. Bazı konseptler, öyküler  tekrar tekrar yenilenip, şekil değiştirip ekranlara yansıtılırken aynı şeyleri savaş filmlerinde de görür oluyorduk. Ama Hacksaw Ridge ile Mel Gibson bunu açıkçası çok kırmış. Kuşkusuz 2. dünya savaşı bir çok dramatik hikayeyi bünyesinde barındıran, nükleer silahların kullanıldığı tek savaş olmakla kalmayıp, Holokost gibi kitlesel sivil ölümlerin gerçekleştirildiği insanlık tarihindeki en büyük ve en kanlı savaş olup, 19391945 yılları arasında 40-50 milyon insan hayatını kaybettiği tüm insanlığın bir ayıbıdır. Holywood bu ayıptan malzemeleri ayıklıyor… bazen aynı bazen farklı şeyler pişirip pişirip önümüze koyuyor ancak… her seferinde daha lezzetli koyuyor. 2.dünya savaşı böyle ekranlara gelmeyi elbette ki hak ediyor. Ancak bunları izlerken ve yazarken bende bir Türk olarak şunları düşünüyorum ayrı zamanda ;

Karmaşık tarihi olan Amerika Birleşik Devletleri tarihini böylesine epik ve böylesine şanlı yansıtırken.. biz ne yapmışız ki? Belki de tüm dünyanın şahit olduğu ve daha epik, dramatik ve dokunaklı ve dünya savaşlarının açık ara en kanlısı burada Gelibolu’da yaşanmışken.. bir sinemacı ve izleyici olarak utanmaktan kendimi geri alamıyorum. Bırakın Normandiya çıkartmasını, Hacksaw Ridge’yi her hattıyla, duygusuyla, santimetre karesine kadar Arıburnundan tut Seddülbahir’e Kilitbahir’e kadar. 1.dünya savaşında dünyanın görmüş görebileceği İngiliz ve Fransız karışımı en büyük deniz armadasının küçücük bir mayın gemisiyle alt edilmesini bir kenara bırakın içerisinde müthiş hikayeleri ve destanları barındıran devasa ve aynı zamanda baş yapıt bir sinema filmi olmayı hakkeden Çanakkale savaşını şu ana kadar bu temada yapıldığı yapıtlara Allah aşkına bakmanızı rica ediyorum. Utanmıyor muyuz ?.. hayır yeteneksiz miyiz?.. Böyle bir film çıkaracak alt yapımız mı yok? Bütçelendirme mi sağlanamıyor? Yapacak adamlar mı yok? Kapasite mi yok? bu bahanelerin hepsine elbette ki hayır. Şu ana kadar fasa fiso düz filmlere yatırılan paraların  hesabını yapmaya gerek yok. Artık bu konu üzerinde söylenecek bir tek kelime bulamıyorum ve Türk sineması adına gerçekten üzülüyorum.

Facebook Yorumları

Hakkında Doğukan Bahadır Karasu

Bahadir Karasu (26 Nisan 1990'da Bandırma, Türkiye doğumlu) bir Türk düşük bütçeli film yapımcısıdır. Sinema kariyerine 2008 yılında Me adlı ilk deneysel kısa filmiyle başladı. Film endüstrisinde senaryo yazarı, kameraman, post-prodüksiyon-prodüksiyon asistanı ve yönetmen olarak çalışmaktadır. Ayrıca bazı uluslararası film yapımcılarıyla birlikte çalışıyor. 2009'da bağımsızlık, av-ant-garde ve auteur stil vizyonları ile gerilla film yapımını destekleyen bağımsız film yapımcılarını bir araya getirmeyi amaçlayan bir grup yaratmaya ve üreticilere karşı ilerlemek için girişimlerde bulundu. 2012'de yakın arkadaşıyla birlikte Pirana Film adında bir yapım şirketini kurdu. 2013'te minimalist kısa metrajlı Echo'yu kısa bir anı insan zihninden anlatarak yaptı. 2015'te, İtalyan yönetmen Fabrizio Rossetti ile Un Pueblo Donde Dios No Existe adlı fantastik kısa filmini yönetti. Aralık 2015'te Barcelona Planet Film Festivali'nde gösterildi ve Ocak 2016'da seçimin parçası olan aylık çevrimiçi etkinlik Los Angeles CineFest'e sunuldu.

İlgilinizi Çekebilir

En Etkili 10 Yabancı Aktris Performansı

Canlandırdıkları karakterlerle ödül almış veya alamamış ama hafızalarımıza kazınan en etkili yabancı aktris performansını sizler için derledik. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.