Film Yapımının Merkezi Olarak “Hollywood”

Bir çok film yapımcısının hayalini kurduğu, bulunmak istediği yerdir Hollywood… öyle içimize işlemiştir ki… büyük stüdyolar, muhteşem aktörler, devasa film ekipleri. Bütün bağımsız filmcilerin hayalini süslediği aşikar.  Ancak bu işin sadece perdede görünen kısmı… bağımsız film yapımcısı olarak elbette ki benimde hayalim Hollywood’a adım atabilmek.. ama bunun gerçekten bir marifet olup olmadığını sormak gerek kendimize… bir film yapımcısının yapabileceği en iyi şey Hollywood’a girmek midir? Ya da şöyle soralım. Hollywood’a taşınmamız gerekir mi? Bu sorular kafamı kurcalarken Los Angeles’ta bir çok bağımsız filmciye danışmanlık yapan aynı zamanda benimde danışmanım olan Jason Bruaker’e bu soruları yönelttik. Kendisi tokat niteliğinde yanıtlar verdi. İşte sonuçlar;

Bu soruyu kendime sordum ve her şeyimi toplayıp arabaya atladım.

Newyork’ta oldukça başarılı bir filmcilik hayatı geçirdim… ancak iflasa doğru giderken… banka hesaplarımı kuruturken bir değişikliğin şart olduğunu anladım.

Hollywood oldukça heyecanlı bir alternatif olarak kafamın bir köşesindeydi.

Oraya gitmem tam 10 günümü aldı… 2 gün sadece Texas otoyolunda sürdü.. (Cidden! Eğer Texas otoyolunu hiç kullanmadıysanız… kullanmayı da düşünmeyin)

Filmciler olarak oraya yani Hollywood’a gitmeli miyiz ? 

Çok az biliyorum ama orası zaten bizim gibi bağımsız filmcilerle dolu… gerçekte kime sorarsanız sorun içinde umut olan her bir kişi size “Evet” yanıtını verecektir.

Oraya gidene kadar şunları bilmeyeceksiniz;

İlk hafta… tıpkı senin gibi ortada heyecanla dolaşan bağımsız filmciler göreceksin.. bir çok konuşmaya şahit olacaksın. Basitçe orada nereye gidersen git birisi mutlaka film ve endüstri hakkında konuşuyor olacak.

Sonra anlayacaksın ki konuşanlardan daha iyi olduğunu düşünsen bile bu kalabalığın.. yani bu büyük endüstrinin içinde sadece göletteki küçücük bir balıksın.

Ancak yinede inkar edemezsin… Hollywood dünyanın neresinde olursan ol.. daha büyük bir oyunu temsil ediyor.

Ve seni diğer Hollywood umuduna sahip olanlardan farklı kılacak olan tek şey harekete geçmek. Hiçbirşey kamerayı alıp birşeyler çıkarmaktan önemli değil.

filmmakers-move-to-hollywood-2

Los Angeles da ki bir film yapımcısı arkadaşım bana şunları söyledi..

 Bulunduğun bu küçücük kasabada bir şey yapmaya kalkışma .. aksi sadece zaman kaybı olur.  Yapacağın bu işerle endüstride seni hiç kimse dikkate almayacak.. eğer ilk uzun metrajlı filmini Hollywood dışında yaparsan ciddiye alınmazsın. Bu durumda şimdi ne yapabilirim diye düşünmektense Los Angeles’a taşınmak için çalıştım ve orada birşeyler yapmayı arzuladım.

Ama bu arkadaş haklımıydı ? .. Bağımsızlar Holywood’a gitmelimiydi ?

… bu soruya cevabım kesinlikle “HAYIR”

Eğer büyük stüdyolar gerektiricek bir film düşünmüyorsan .. senin Hollywood’a ihtiyacın yok.

Eğer tutkuya ve fikre sahip bir film yapımcısıysan.. bunu dünyanın herhangi bir yerinde yapabilirsin.

İşte sana sebepler;

Hollywood’da yatırım almak samanlıkta iğne aramak gibi birşey.

Los Angelesta ki her film yapımcısı filmine para yatıracak birilerini bulmak için adeta yarışıyor..

Şöyle bir kasaba hayal et.. garsonun bir aktör.. çöpçünün can atan bir senaryo yazarı… taksicinin ise bir yapımcı olduğu bir kasaba.

Hollywood zaten bu tür arzularla yaşayan  bir çok insanla dolu ve onlar sadece büyük bir patlamanın olacağı zamanı bekliyorlar. Emin ol oranın daha fazla durup çalışıp.. para kazanan ve büyük patlamayı bekleyen insanlara daha fazla ihtiyacı yok… çünkü çok fazlalar.

Filmini yapacak parayı biriktirsen bile … bunun iki veya daha fazla katını Los Angeles’ta çekmek için biriktirmen gerek çünkü orada herşey bir karın ağrsı ve daha pahalı ( yerler, ekipmanlar, izinler vs. )

Nasıl bir karmaşıklık bu hiç bulaşma daha iyi !

Diğer yandan.. küçük bir kasabada yaşıyorsan ve iyi bir materyale ve tutkuya sahipsen zaten şansın var.

Sadece film yapımcısı olmayan ve etrafında senin salak olduğunu düşünen arkadaşlarını yok say ve takımını kur.. ucuz mekanlar bul.. kaynaklar bul.. ve harekete başla.

Bu sadece bir başlangıç!

Kasabanda hiç zengin olmadığını farzedelim.  O zaman devreye IndieGogo ve Kickstarter gibi yatırım siteleri devreye giriyor orada milyonlara ulaşma şansın var.. orada işine yatırım yapabilecek ilginç insanlar bulabilirsin !

Film yapmak için gereken en önemli ekipmanlar şimdi daha ucuz !

Ben ilk işimi yaparken bütün yazı bir 16 mm kamera almak için çalışarak geçirmiştim. 1 haftada 1 kısa film çektim.. ve tüm kışıda  filmi videoya aktarmak için gerekli parayı kazanmak için çalışarak geçirmiştim.. bu gerçekten kötü… ama şimdi öyle mi ?

Teknoloji öyle ilerledi ki … sinematografik kaliteyi yakalayabilecek araçları belkide evinizin köşesinde bulunan bir elektronikçiden bile satın alabiliyorsunuz. HDSLR kamera diye birşey var !… Kamera açısı , ışık ve diğer teknikleri öğrendiğinde yapacağın işler çok güzel olacak!

Dağıtım herşeyi değiştiriyor !

Bu kısmı dikkatli dinle!

Hergün bir film yapımcısının neden sokağa çıplak çıkmayıp para dilenmediğini görünce şaşırıyorum ( tamam dalga geçiyorum ) ama olay şu…

Sinema tarihindeki en etkili değişiklik dağıtımda oldu.. modern film dağıtımı HERŞEYİ değiştiriyor!

Distribber‘de bulduğun tüm platformlarda filmini dağıtma şansına sahipsin evet.. Hulu,Amazon, ITunes ve benzerleri… böylelike eskiden olduğu gibi sana şu kadar miktar ödeyeceğini söyleyipte daha sonra aksilik çıkartan dağıtımcılarla uğraşmak zorunda bile kalmıyorsun!

Bu modern film yapımcıları için ne anlama geliyor?

Şu anlama geliyor… dağıtım için para biriktirmek yerine şimdi iyi bir dağıtım için parmaklarını kütletebilirsin… şimdi iyi bir marketleme planı ile basitçe film dağıtım işine girebilirsin.

Bir diğer değişle… eğer bir kameran ve internet ulaşımın varsa…  şimdi kendine bir market oluşturabilir ve izin istemeden filmini satmaya başlayabilirsin.

Şimdi Holywood’a taşınmalı mıyım?

Bu soruya çok hızlı cevap vermeyi seçtim ve sana film yapımcılığının aslında bir tutku işi olduğunu anlatmaya çalıştım.

Film yapımcıları Holywood’a taşınmalımı sorusu yerine daha iyi bir soru düşün ;

Şimdi sahip olduğum kaynaklarla, bu yıl nasıl bir film yapabilirim ? 

Umarım şimdi daha çok ilhamlı ve umutlusundur… Holywood’a taşınmak için para biriktirerek çalışacağın zamanı.. filmlerine ayır.. hayallerini erteleme.. elbet bir gün sende oraya öyle ya da böyle gireceksin.

Facebook Yorumları

Hakkında Doğukan Bahadır Karasu

Doğukan Bahadır Karasu
Bahadir Karasu (26 Nisan 1990'da Bandırma, Türkiye doğumlu) bir Türk düşük bütçeli film yapımcısıdır. Sinema kariyerine 2008 yılında Me adlı ilk deneysel kısa filmiyle başladı. Film endüstrisinde senaryo yazarı, kameraman, post-prodüksiyon-prodüksiyon asistanı ve yönetmen olarak çalışmaktadır. Ayrıca bazı uluslararası film yapımcılarıyla birlikte çalışıyor. 2009'da bağımsızlık, av-ant-garde ve auteur stil vizyonları ile gerilla film yapımını destekleyen bağımsız film yapımcılarını bir araya getirmeyi amaçlayan bir grup yaratmaya ve üreticilere karşı ilerlemek için girişimlerde bulundu. 2012'de yakın arkadaşıyla birlikte Pirana Film adında bir yapım şirketini kurdu. 2013'te minimalist kısa metrajlı Echo'yu kısa bir anı insan zihninden anlatarak yaptı. 2015'te, İtalyan yönetmen Fabrizio Rossetti ile Un Pueblo Donde Dios No Existe adlı fantastik kısa filmini yönetti. Aralık 2015'te Barcelona Planet Film Festivali'nde gösterildi ve Ocak 2016'da seçimin parçası olan aylık çevrimiçi etkinlik Los Angeles CineFest'e sunuldu.

İlgilinizi Çekebilir

Film mi Dijital mi ?

Film endüstrisinde dijital çekimle çekim yapmanın avantajları konusunda uzun süredir devam eden tartışmalar var. Her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.