Bradford Young Büyüleyici Atmosferi Nasıl Sağlıyor?

Bradford Young, bugün Ava DuVernay (Selma) ve son olarak Denis Villeneuve (Arrival) gibi ikonik yönetmenlerle birlikte çalışan en yetenekli DP’lerden biridir. Young’ın aydınlatma anlayışının bir yönü olan wolfcrow’un Sareesh Sudhakaran, en son sinematografi parçalamalarını araştırırken, aydınlatma duygusu ve renk kullanımı ile imzasını taşıyan sıcak / soğuk ortamları yaratmayı başarıyor.
Uzun filmlerle ilgili geniş kapsamlı çalışmalarına rağmen Genç, MGMT, Nora Jones ve Beck için belgesel, reklam ve müzik videolarındaki yeteneklerini sergiledi. Belki de keşfetmek, denemek ve Sudhakaran’ın “gerçek bir” modern görüntü yönetmeni “olarak adlandırdığı benzersiz görsel stilini benimseme şansını elde etmek bu özgürlükten kaynaklanıyor.

Ve modern bir görüntü yönetmeni olmanın bir parçası da, kesinlikle Young’ın yaptığı dijital kameraların kucaklanması anlamına geliyor. Bu, alanının sığ derinliklerine olan yakınlığı, avuç içi kamera çalışması ve konularını gölgelerde tutma korkusuzluğu gibi birçok yönüyle eserlerini etkiledi.

Young’ın çalışmaları hakkında son derece ilginç bulduğum bir yönü, onun parlak renk kullanımı, özellikle de aynı kare içinde sıcak ve soğuk renkleri nasıl birleştirdiğidir. Neredeyse tüm filmlerinde bunlardan örnekler görebilirsiniz, Bunlar


Ain’t Them Bodies Saints’ (2013)

‘Mother Of George’ (2013)

‘Selma’ (2014)
Tabii ki, Young da diğer profesyonel DP’ler gibidir ve çalışmalarını yönetmenin vizyonuna sunmaktadır. Bunu özellikle, (bildirildiğine göre) $ 750,000 küçük bir bütçeye sahip olan George’un Annesi ve Arrival gibi 45 milyon dolarlık daha yüksek bir bütçeye sahip filmle görebilirsiniz. Daha büyük yarı-indie özelliklere sahip daha küçük bağımsız özellikler üzerinde karşılaştırırken,  Bununla birlikte, büyük isim direktörleri ve Hollywood yıldızlarıyla çalışıp çalışmamasına bakılmaksızın, herkesin görebileceği benzersiz bir görsel stile sahip.

Facebook Yorumları

Hakkında Doğukan Bahadır Karasu

Doğukan Bahadır Karasu
Bahadir Karasu (26 Nisan 1990'da Bandırma, Türkiye doğumlu) bir Türk düşük bütçeli film yapımcısıdır. Sinema kariyerine 2008 yılında Me adlı ilk deneysel kısa filmiyle başladı. Film endüstrisinde senaryo yazarı, kameraman, post-prodüksiyon-prodüksiyon asistanı ve yönetmen olarak çalışmaktadır. Ayrıca bazı uluslararası film yapımcılarıyla birlikte çalışıyor. 2009'da bağımsızlık, av-ant-garde ve auteur stil vizyonları ile gerilla film yapımını destekleyen bağımsız film yapımcılarını bir araya getirmeyi amaçlayan bir grup yaratmaya ve üreticilere karşı ilerlemek için girişimlerde bulundu. 2012'de yakın arkadaşıyla birlikte Pirana Film adında bir yapım şirketini kurdu. 2013'te minimalist kısa metrajlı Echo'yu kısa bir anı insan zihninden anlatarak yaptı. 2015'te, İtalyan yönetmen Fabrizio Rossetti ile Un Pueblo Donde Dios No Existe adlı fantastik kısa filmini yönetti. Aralık 2015'te Barcelona Planet Film Festivali'nde gösterildi ve Ocak 2016'da seçimin parçası olan aylık çevrimiçi etkinlik Los Angeles CineFest'e sunuldu.

İlgilinizi Çekebilir

Türk Komedi Sinemasının Gelişim Süreci

Komedi türü sinemadaki en eski türlerdendir. Günümüzde de en çok izlenen türler arasındadır. Türk sineması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.