52. Uluslararası Antalya Film Festivali

Ülkemizin en uzun soluklu film festivallerinden Antalya Film Festivali’nin 52. si bu yıl 29 Kasım – 6 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Uluslararası Jüri, Türkiye’den iki filmin de yer aldığı 10 filmlik yarışma seçkisini izledikten sonra sonuçları, 6 Aralık akşamı Cam Piramit’te gerçekleştirilecek kapanış töreninde açıklayacak. 52. Uluslararası Antalya Film Festivali Uluslararası Yarışma’da bu yıldan itibaren En İyi Film ödülünün yanı sıra En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Müzik, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu kategorilerinde de ödül verilecek. Bu yıl ayrıca yarışmanın en iyi filmi 50.000 Euro para ödülü kazanacak.

İzlanda sinemasının usta isimlerinden Fridrik Thor Fridriksson’un başkanlık edeceği jüride, Amerikan bağımsız sineması kökenli olmasına rağmen Alacakaranlık/Twilight‘ın yönetmenliğini üstlenerek kendini ana-akım sinemada da kanıtlamış olan kadın yönetmen CATHERINE HARDWICKE, Romanya sinemasından dünyaya açılan genç ve başarılı oyuncu ANAMARIA MARINCA, gerilim sinemasının başyapıtlarından Jaws‘un senaristi CARL GOTTLIEB, geçtiğimiz yıl “Kuzu” ile ikinci kez Altın Portakal kazanan oyuncu NESRİN CAVADZADE, sayısız Hollywood efsanesini ilk kez kamera önüne çıkaran ve Star Wars gibi kilometre taşlarının da kast direktörlüğünü üstlenmiş olan DIANNE CRITENDEN ve Belçika sinemasının bol ödüllü, sıradışı yönetmeni DOMINIQUE DERRUDERE 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma Jürisi’ni oluşturuyor.

52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Ulusal Yarışma Jürisi’ni oluşturan isimler açıklandı. Yazar, yönetmen ve yapımcı Ömer Vargı’nın başkanlık edeceği jüride; Yol ile tırmandığı doruktan hiç inmeyen ŞERİF SEZER, Kusturica filmleriyle tanıdığımız görüntü yönetmeni MİRSAD HEROVIC, Altın Portakallı sanat yönetmeni NAZ ERAYDA, son dönemin dikkat çekici senaristlerinden TARIK TUFAN ve yetenekli genç oyuncu ŞEBNEM BOZOKLU ile Los Angeles Kent Müzesi Film küratörü, ünlü Amerikalı eleştirmen ELVIS MITCHELL yer alıyor.

Türkiye sinemaseverlerinin kalbini ilk olarak Meryl Streep’le oynadığı “Fransız Teğmenin Kadını” filmiyle fetheden Jeremy Irons, Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü almak üzere Antalya’ya geliyor. Festival, sinema tarihinin gelmiş geçmiş en önemli aktristlerinden birisini ağırlıyor. Oscar, Tony ve Emmy ödülü sahibi İngiliz tiyatro, televizyon ve sinema oyuncusu Vanesssa Redgrave… Sanatçıya festivalin kapanış gecesinde Yaşam Boyu Başarı Ödülü sunulacak.

Festival hakkında tüm detaylara festivalin resmi sayfasındaki Basın Bültenleri bölümünden ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

İlgilinizi Çekebilir

Dune Filmine Ait İlk Görseller Yayınlandı.

Frank Herbert’in kaleme aldığı 1965-1985 yılları arasında ve altı farklı kitap serisinden oluşan Dune romanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.