40. Toronto Film Festivali

Bu yıl 10–20 Eylül 2015 tarihleri arasında 40.’sı düzenlenecek olan Toronto Uluslararası Film Festival’inin programı belli oldu.

Festival; Gala Sunumları (Gala Presentations), Özel Sunumlar (Special Presentations), Ustalar (Masters), Discovey, Vanguard, Çağdaş Dünya Sineması (Contemporary World Cinema), Kısa Film (Kısa Kesintiler), Deneysel (Dalga Boyları), TIFF Dokümanları, Geceyarısı Çılgınlığı (Midnight Madness) ve Cinematheque olmak üzere toplam onbir başlıktan oluşacak ve 187 uzun ve kısa metraj yapımların gösterimi gerçekleşecek.

Gala Sunumları (Gala Presentations) başlığında tam 15 yapımın dünya prömiyeri gerçekleşecek. Bu yapımlar;

Beeba Boys (Yönetmen: Deepa Mehta, Kanada), Demolition (Yönetmen: Jean-Marc Vallée, Amerika | World Premiere), The Dressmaker (Yönetmen: Jocelyn Moorhouse, Avustralya), Forsaken (Yönetmen: Jon Cassar, Kanada), Freeheld (Yönetmen:Peter Sollett. Amerika), Eye In The Sky (Yönetmen:Gavin Hood, İngiltere), Hyena Road (Yönetmen: Paul Gross. Kanada), LEGEND (Yönetmen: Brian Helgeland, İngiltere), LOLO (Yönetmen: Julie Delpy. Fransa), THE MAN WHO KNEW INFINITY (Yönetmen: Matthew Brown, İngiltere), The Martian (Yönetmen: Ridley Scott. Amerika), THE PROGRAM (Yönetmen: Stephen Frears, İngiltere), REMEMBER (Yönetmen: Atom Egoyan. Kanada-Almanya), Septembers Of Shiraz (Yönetmen: Wayne Blair. Amerika) ve Stonewall (Yönetmen: Roland Emmerich. Amerika).

Özel Sunumlar (Special Presentations) başlığında 37 yapım yer alıyor;

Anomalisa (Yönetmenler: Charlie Kaufman ve Duke Johnson, Amerika), Beasts Of No Nation (Yönetmen: Cary Fukunaga, Gana-Amerika), Black Mass (Yönetmen: Scott Cooper, Amerika), BORN TO BE BLUE (Yönetmen:Robert Budreau, Kanada-İngiltere), BROOKLYN (Yönetmen: John Crowley. İngiltere-İrlanda-Kanada), The Club (Yönetmen: Pablo Larraín, Şili), Colonia (Yönetmen: Florian Gallenberger, Almanya-Lüksemburg-Fransa), THE DANISH GIRL (Yönetmen: Tom Hooper, İngiltere), THE DAUGHTER (Simon Stone, Avustralya), DESIERTO (Jonás Cuarón, Meksika-Fransa), DHEEPAN (Yönetmen: Jacques Audiard, Fransa), FAMILIES (Jean-Paul Rappeneau, Fransa), THE FAMILY FANG (Jason Bateman, Amerika), I SMILE BACK (Yönetmen: Adam Salky, Amerika), GUILTY (Yönetmen: Meghna Gulzar, Hindistan), THE IDOL (Yönetmen: Hany Abu-Assad, İngiltere-Filistin-Katar-Hollanda), INTO THE FOREST (Yönetmen: Patricia Rozema, Kanada), THE LADY IN THE VAN (Yönetmen: Nicolas Hytner, Amerika), LEN AND COMPANY (Yönetmen: Tim Godsall, Amerika), THE LOBSTER (Yönetmen: Yorgos Lanthimos, İrlanda-İngiltere-Yunanistan-Fransa-Hollanda), LOUDER THAN BOMBS (Yönetmen: Joachim Trier, Norveç-Fransa-Danimarka), MAGGIE’S PLAN (Yönetmen: Rebecca Miller, Amerika), MOUNTAINS MAY DEPART (Yönetmen: Zhang-ke Jia, Çin-Fransa-Japonya), OFFICE (Yönetmen: Johnnie To, Çin-Hong Kong), PARCHED (Yönetmen: Leena Yadav, Hindistan-Amerika), ROOM (Yön. Lenny Abrahamson, İrlanda-Kanada), SICARIO (Yön. Denis Villeneuve, Amerika), SON OF SAUL (Yön. László Nemes, Macaristan), SPOTLIGHT (Yön. Tom McCarthy, Amerika), SUMMERTIME (Yön. Catherine Corsini, Fransa), SUNSET SONG (Yön. Terence Davies. İngiltere-Lüksemburg), TRUMBO (Yön. Jay Roach, Amerika), UN PLUS UNE (Yön. Claude Lelouch, Fransa), VICTORIA (Yönetmen: Sebastian Schipper. Almanya), VILLE-MARIE (Yön. Guy Édoin, Kanada), WHERE TO INVADE NEXT (Yönetmen: Michael Moore. Amerika), YOUTH (Yön. Paolo Sorrentino. İtalya-Fransa-İngiltere-İsviçre).

TIFF Dokümanları (TIFF Docs) başlığındaki gösterimi yapılacak 31 Belgesel yapım;
Al Purdy Was Here (Yönetmen: Brian D. Johnson, Kanada), Amazing Grace (Yönetmen: Sydney Pollack. Amerika), Being AP (Yönetmen: Anthony Wonke. İngiltere), Bolshoi Babylon (Yönetmen: Nick Read. İngiltere), Dark Horse (Yönetmen: Louise Osmond. İngiltere), A Flickering Truth (Yönetmen: Pietra Brettkelly. Yeni Zelanda ve Afganistan), Guantanamo’s Child: Omar Khadr (Yönetmenler: Patrick Reed ve Michelle Shephard, Kanada), He Named Me Malala (Yönetmen: Davis Guggenheim. Amerika), Heart Of A Dog (Yönetmen: Laurie Anderson. Amerika), Hitchcock/Truffaut (Yönetmen: Kent Jones. Amerika-Fransa), Horizon (Yönetmenler: Fridrik Thor Fridriksson ve Bergur Bernburg. İzlanda-Danimarka), In Jackson Heights (Yönetmen: Frederick Wiseman. Amerika), It All Started At The End (Yönetmen: Luis Ospina. Kolombiya), Janis Joplin – Little Girl Blue (Yönetmen: Amy Berg. Amerika), Je Suis Charlie (Yönetmenler: Daniel Leconte ve Emmanuel Leconte. Fransa), A Journey Of A Thousand Miles: Peacekeepers (Yönetmenler: Geeta Gandbhir ve Sharmeen Obaid-Chinoy. Amerika-Pakistan), Miss Sharon Jones! (Yönetmen: Barbara Kopple. Amerika), The Music of Strangers: Yo-Yo Ma and the Silk Road Ensemble (Yönetmen: Morgan Neville. Amerika), Nasser (Yönetmen: Jihan El-Tahri. Fransa-Güney Afrika), Ninth Floor (Yönetmen: Mina Shum, Kanada), Our Last Tango (Yönetmen: German Kral. Almanya-Arjantin), P.S. Jerusalem (Yönetmen: Danae Elon. Kanada-İsrail), The Reflektor Tapes (Yönetmen: Kahlil Joseph. İngiltere), Return Of The Atom (Yönetmenler: Mika Taanila ve Jussi Eerola. Finlandiya-Almanya), Sherpa (Yönetmen: Jennifer Peedom. Avustralya-İngiltere), Thru You Princess (Yönetmen: Ido Haar. İsrail), This Changes Everything (Yönetmen: Avi Lewis, Kanada-Amerika), Welcome To F.L. (Yönetmen: Geneviève Dulude-De Celles, Kanada), Winter on Fire: Ukraine’s Fight For Freedom (Yönetmen: Evgeny Afineevsky. Ukrayna-ABD-İngiltere), Women He’s Undressed (Yönetmen: Gillian Armstrong. Avustralya), A Young Patriot (Yönetmen: Du Haibin. Çin-Amerika-Fransa).

Sinematek (Cinematheque) başlığındaki 8 yapım;

Adieu Philippine (Yönetmen: Jacques Rozier. Fransa-İtalya), Harlan County USA (Yönetmen: Barbara Kopple. Amerika), The Mask: Eyes Of Hell (Yönetmen: Julian Roffman. Kanada), The Memory Of Justice (Yönetmen: Marcel Ophüls. İngiltere-Amerika-Almanya), River Of Grass (Yönetmen: Kelly Reichardt. Amerika), Rocco and His Brothers (Yönetmen: Luchino Viscont. İtalya), The Round-Up (Yönetmen: Miklós Jancsó. Macaristan), Titicut Follies (Yönetmen: Frederick Wiseman. Amerika).

Vanguard başlığındaki 14 yapım;
Collective Invention (Yönetmen: Oh-kwang Kwon. Güney Kore), Demon (Yönetmen: Marcin Wrona. Polonya-İsrail), Der Nachtmahr (Yönetmen: AKIZ. Almanya), Endorphine (Yönetmen: André Turpin, Kanada), Evolution (Yönetmen: Lucile Hadžihalilovic. Fransa), February (Yönetmen: Osgood Perkins. Amerika-Kanada), Hellions (Yönetmen: Bruce McDonald, Kanada), Lace Crater (Yönetmen: Harrison Atkins. Amerika), Love (Yönetmen: Gaspar Noé. Fransa), Men and Chicken (Yönetmen: Anders Thomas Jensen. Danimarka), The Missing Girl (Yönetmen: A.D. Calvo. Amerika), My Big Night (Yönetmen: Álex de la Iglesia. İspanya), No Men Beyond This Point (Yönetmen: Mark Sawers, Kanada), Veteran (Yönetmen: Seung-wan Ryoo. Güney Kore).

Masters başlığındaki 13 yapım;

11 Minutes (Yönetmen: Jerzy Skolimowski. Polonya-İrlanda), The Assassin (Yönetmen: Hou Hsiao-Hsien. Tayvan), Bleak Street (Yönetmen: Arturo Ripstein. Meksika-İspanya), Blood Of My Blood (Yönetmen: Marco Bellocchio. İtalya-Fransa-İsviçre), Cemetery Of Splendour (Yönetmen: Apichatpong Weerasethakul. Tayland-İngiltere-Fransa-Almanya-Malezya), Everything Will Be Fine (Yönetmen: Wim Wenders. Almanya-Kanada-Fransa-İsveç-Norveç), Francofonia (Yönetmen: Alexander Sokurov. Almanya-Fransa-Hollanda), In The Shadow Of Women (Yönetmen: Philippe Garrel. Fransa), Jafar Panahi’s Taxi (Yönetmen: Jafar Panahi. İran), Our Little Sister (Yönetmen: Hirokazu Kore-eda. Japonya), The Pearl Button (Yönetmen: Patricio Guzmán. Şili-Fransa-İspanya), Rabin: The Last Day (Yönetmen: Amos Gitai. İsrail-Fransa), Right Now, Wrong Then (Yönetmen: Hong Sangsoo. Güney Kore).

Türkiye’den de bir yapımın gösterileceği Midnight Madness bölümündeki 11 yapım;

Baskın (Yönetmen: Can Evrenol. Türkiye), The Chickening (Yönetmenler: Davy Force ve Nick DenBoer. Kanada), The Devil’s Candy (Yönetmen: Sean Byrne. Amerika), The Final Girls (Yönetmen: Todd Strauss-Schulson. Amerika), The Girl In The Photographs (Yönetmen: Nick Simon. Amerika), Green Room (Yönetmen: Jeremy Saulnier. Amerika), Hardcore (Yönetmen: Ilya Naishuller. Rusya-Amerika), The Mind’s Eye (Yönetmen: Joe Begos. Amerika), Southbound (Yönetmenler: Roxanne Benjamin, David Bruckner, Patrick Horvath ve Radio Silence. Amerika), SPL2: A Time for Consequences (Yönetmen: Soi Cheang. Hong Kong) ve Yakuza Apocalypse (Yönetmen: Takashi Miike. Japonya) bulunmakta.

Discovey başlığındaki 5 yapım;
Closet Monster (Yönetmen: Stephen Dunn, Kanada), Fire Song (Yönetmen: Adam Garnet Jones, Kanada), The Rainbow Kid (Yönetmen: Kire Paputts, Kanada), River (Yönetmen: Jamie M. Dagg, Kanada-Laos), Sleeping Giant (Yönetmen: Andrew Cividino, Kanada).

ve Çağdaş Dünya Sineması (Contemporary World Cinema) başlığındaki 4 yapım;
HOW HEAVY THIS HAMMER (Yön. Kazik Radwanski, Kanada), LES ÊTRES CHERS (Yön. Anne Émond, Kanada), MY INTERNSHIP IN CANADA (Yön. Philippe Falardeau, Kanada), THE WAITING ROOM (Yön. Igor Drljaca, Kanada).

Bu yıl tam 34 Kısa Film gösterimi gerçekleşecek olan festivaldeki kısa filmlerin detaylı bilgilerine Buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca 15 Deneysel (Dalga Boyları-Wavelengths) yapımlarının detaylarına buradan bakabilirsiniz.

Facebook Yorumları

İlgilinizi Çekebilir

Dune Filmine Ait İlk Görseller Yayınlandı.

Frank Herbert’in kaleme aldığı 1965-1985 yılları arasında ve altı farklı kitap serisinden oluşan Dune romanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.